A: the electric potential V0 at the midpoint between the charges. B: the electri
ID: 1332345 • Letter: A
Question
A: the electric potential V0 at the midpoint between the charges. B: the electric potential Vp at the point P, see Figure, where the distances are a=0.3m, and b=0.4m Problem 4 (10 POINTS) m a point charges @1- Q2 Using the convention that the elecric potential is zero at oo, then calculate: (a) The electric potential Vo at the midpoint between the charges. (b) The electric potential Vp at the point P a 0.3m and b = 0.4m. The electric potential Vp at the point P, see Figure, where the distances areExplanation / Answer
(a) Q1 =7.2nC = 7.2 × 10-9 C
Q2 = -5.4nc = -5.4 × 10-9 C
Distance between Two charges = 0.5m
Distance between each charge and the mid point = 0.25m
Potential at the mid point due to Q1 charge V1 =( 1/40).Q1/r
=(9 ×109 ×7.2 ×109)/0.25
Potential at the mid point due to Q2 charge V2 =( 1/40).Q2/r
=( 9 × 109) ×(-5.4 × 10-9)/0.25
Potential at the mid point V0 = V1 + V2
=(9 ×109 ×7.2 ×109)/0.25 +( 9 × 109) ×(-5.4 × 10-9)/0.25
=(9 × 109/0.25) (7.2-5.4) × 10-9
= 64.8 Volts
(b) Potential Vp at P = ( 1/40).Q1/b + ( 1/40).Q2/a
=(9 ×109 ×7.2 ×109)/0.4 + ( 9 × 109) ×(-5.4 × 10-9)/0.3
=162-162
= 0 volts