A skateboarder with his board can be modeled as a particle of mass 74.0 kg, loca
ID: 1338459 • Letter: A
Question
A skateboarder with his board can be modeled as a particle of mass 74.0 kg, located at his center of mass (which we will study in a later chapter). As shown in the figure below, the skateboarder starts from rest in a crouching position at one lip of a half-pipe (point circled A). The half-pipe is one half of a cylinder of radius 6.70 m with its axis horizontal. On his descent, the skateboarder moves without friction so that his center of mass moves through one quarter of a circle of radius 6.20 m.
(a) Find his speed at the bottom of the half-pipe (point circled B).
Explanation / Answer
PE_at top =KE_at bottom
mgh =(1/2)mv^2
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2 * 9.8 * 6.7)
V = 11.45 m/s
b) a = v^2/r
a = 5.09 * 5.09/5.76
a = 4.45 m/s^2
c)Fc =mv^2/r
N =Fc +W = m(v^2/r +g)