In a complex circuit: point M is a junction of six current-carrying wires, numbe
ID: 1338659 • Letter: I
Question
In a complex circuit: point M is a junction of six current-carrying wires, numbered 1 to 6. We will adopt the convention that a current has a positive value if it flows into the junction, and has a negative value if it flows away from the junction. Now, suppose we measure the following values:
I1 = +57.5 A
I2 = -46.1 A
I3 = -34.9 A
I4 = +65.7 A
I5 = +80.7 A
ii. Now suppose that the current in wire 1 flows from point M to point N, and the resistance of wire MN is 86.9 . If point M is at potential VM = 1219 V, the potential at point N is
VN =
Explanation / Answer
potential difference is VN-Vm = i1*R = 57.5*86.9 = 4996.75 V
VN = VM+ 4996.75 = 1219+4996.75 = 6215.75 V