A current carrying wire is in the shape of an equilateral triangle of edge lengt
ID: 1339406 • Letter: A
Question
A current carrying wire is in the shape of an equilateral triangle of edge length 4.0 cm. The triangle lies in the z 0 plane. The wire carries a current of 3.2 A. A current carrying wire is in the shape of an equilateral triangle of edge length 4.0 cm. The triangle lies in the z = 0 plane. The wire carries a current of 3.2 A (a) What is the magnitude of the torque on the wire if it is in a region with a uniform magnetic field of magnitude 0.22 T that points in the +z direction? N m N.m (b) What is the magnitude of the torque on the wire if it is in a region with a uniform magnetic field of magnitude 0.22 T that points in the +x direction? N-mExplanation / Answer
Here ,
a)
area of loop , A = sqrt(3)*a^2/4
A = sqrt(3) * 0.04^2/4
A = 6.92 *10^-4 m^2
magnitude of torque = A * I * B * sin(0)
magnitude of torque = 0 N.m
b)
for +x direction
magnitude of torque = A * I * B * sin(theta)
for +x direction , as the Area vector is perpendicular to the loop .
angle between B and area , theta = 90
magnitude of torque = 6.92 *10^-4 * 0.22 * 3.2
magnitude of torque = 4.88 *10^-4 N.m