Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two average forces . A steady stream of 0.321 kg snowballs is shot perpendicular

ID: 1340825 • Letter: T

Question

Two average forces. A steady stream of 0.321 kg snowballs is shot perpendicularly into a wall at a speed of 4.80 m/s. Each ball sticks to the wall. The figure gives the magnitude F of the force on the wall as a function of time t for two of the snowball impacts. Impacts occur with a repetition time intervaltr = 50.0 ms, last a duration time interval td = 14.0 ms, and produce isosceles triangles on the graph, with each impact reaching a force maximumFmax = 220 N. During each impact, what are the magnitudes of (a) the impulse and (b) the average force on the wall? (c) During a time interval of many impacts, what is the magnitude of the average force on the wall?

Explanation / Answer


the magitude of impulse on the wall for eacj impact

Impulse = area of isocrles triangle

Impulse = 0.5 * b* ht

Impulse = 0.5* 220 * 50 e -3

I = 5.5 Ns

----------------------------------

magnitude of force F = n * Ivg/n DT

F = 5.5 /50 e -3

F = 110 N

-------------------------------------

Avg force = - 110 N