A puck is slid along the ice at the center of a 1.5 m wide net, at a distance of
ID: 1343405 • Letter: A
Question
A puck is slid along the ice at the center of a 1.5 m wide net, at a distance of 60 m away. How fast must the puck travel to just miss the net? (i.e. the puck just grazes the side of the post). You can assume the velocity remains constant throughout and that the latitude is 55 N. Omega=2pi/day A puck is slid along the ice at the center of a 1.5 m wide net, at a distance of 60 m away. How fast must the puck travel to just miss the net? (i.e. the puck just grazes the side of the post). You can assume the velocity remains constant throughout and that the latitude is 55 N. Omega=2pi/day A puck is slid along the ice at the center of a 1.5 m wide net, at a distance of 60 m away. How fast must the puck travel to just miss the net? (i.e. the puck just grazes the side of the post). You can assume the velocity remains constant throughout and that the latitude is 55 N. Omega=2pi/dayExplanation / Answer
velocity v=rw here r=1.5m, w=2pi/day v=1.5*2pi/day=3pi/day