Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose we wrap a string around the surface of a uniform cylinder of radius 44.0

ID: 1352360 • Letter: S

Question

Suppose we wrap a string around the surface of a uniform cylinder of radius 44.0 cm that is supported by an axle passing through its center. This cylinder rotates without friction and we tie a mass to the end of the string and let it fall under the Influence of gravity. As the weight falls, we measure the constant acceleration of the falling mass to be 6.0 m/s^2. Find the angular acceleration that the cylinder will experience under these conditions. (Assume the positive direction is the initial direction of rotation of the cylinder. Indicate the direction with the sign of your answer.)

Explanation / Answer

as we know, angular acceleration=tangential acceleration/radius

given that tangential acceleration=6 m/s^2

radius=44 cm=0.44 m

then angular acceleration=6/0.44

==>angular acceleration=13.6364 rad/s^2

hence angular acceleration experienced by the cylinder will be 13.6364 rad/s^2.