Two bicycle tires are set rolling with the same initial speed of 3.50 m/s along
ID: 1356293 • Letter: T
Question
Two bicycle tires are set rolling with the same initial speed of 3.50 m/s along a long, straight road, and the distance each travels before its speed is reduced by half is measured. One tire is inflated to a pressure of 40 psi and goes a distance of 17.1 m ; the other is at105 psi and goes a distance of 94.0 m . Assume that the net horizontal force is due to rolling friction only and take the free-fall acceleration to be g = 9.80 m/s2 .
A/ What is the coefficient of rolling friction r for the tire under low pressure?
b/What is the coefficient of rolling friction r for the second tire (the one inflated to 105 psi)?
Explanation / Answer
Here ,
initial speed , u = 3.50 m/s
A) as the acceleration is given as
a = u * g
Now , for final speed , v = 3.5/2
v = 1.75 m/s
Using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 *a * d
3.5^2 - 1.75^2 = 2 * u * 9.8 * 17.1
solving for u
u = 0.027
rolling friction at low pressure is 0.027
b)
at high pressure
Using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 *a * d
3.5^2 - 1.75^2 = 2 * u * 9.8 *94
solving for u
u = 0.00499
rolling friction at low pressure is 0.00499