Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I\'m working on my physics homework and I don\'t know how to solve. please help

ID: 1357487 • Letter: I

Question

I'm working on my physics homework and I don't know how to solve. please help both questions !!

1)During a snowball fight, a 0.20-kilogram snowball traveling at a speed of 18.0 m/s hits a student in the back of the head. If the contact time is 0.09 s, what is the magnitude of the average force on the student’s head?

2) The great white shark can have a mass as great as 2800 kg. Suppose such a shark is cruising the ocean when it spots a meal; a 180 kg fish heading east at 8.60 m/s. The shark rushes north at 4.40 m/s and swallows the prey at once. What is the speed of the shark immediately after the snack?

Explanation / Answer

given,

mass = 0.2 kh

initial speed = 10 m/s

final speed = 0 m/s

contact time = 0.09 sec

impulse = change in momentum

force * time = mass * (final velocity - initial velocity)

force * 0.09 = 0.2 * (0 - 18)

force = -40 N