Need help with conversation of momentum! A blue car with mass m_c = 440 kg is mo
ID: 1359217 • Letter: N
Question
Need help with conversation of momentum!
A blue car with mass m_c = 440 kg is moving east with a speed of v_c = 22 m/s and collides with a purple truck with mass m_t = 1208 kg that is moving south with a speed of v_t = 11 m/s . The two collide and lock together after the collision. What is the magnitude of the initial momentum of the car? What is the magnitude of the initial momentum of the truck? What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East) What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision:Explanation / Answer
1. momentum = mass*velocity
momentum = (440kg)*(22m/s) =9680 kg-m/s
2. momentum = mass*velocity
momentum = (1208kg)*(11m/s) = 13288 kg-m/s
3. angle after collision = tan-1(-momentum truck/momentum car)
angle after collision = tan-1(-13288/9680) = -53.920=53.920
4. total momentum = sqrt(Pc2 +Pt2)
total momentum = sqrt(96802)+(132882)) = 16440
5. final velocity = (total momentum)/(total mass) = (16440/1648) = 9.975 m/s