College physics 1) A 600 g model rocket is on a cart that is rolling to the righ
ID: 1362457 • Letter: C
Question
College physics
1) A 600 g model rocket is on a cart that is rolling to the right at a speed of 4.0 m/s . The rocket engine, when it is fired, exerts a 9.0 N vertical thrust on the rocket. Your goal is to have the rocket pass through a small horizontal hoop that is 25 mabove the launch point. At what horizontal distance left of the loop should you launch?
2) A m1 = 5.2 kg box is on a frictionless = 36 slope and is connected via a massless string over a massless, frictionless pulley to a hanging m2 = 1.7 kg weight. What is the tension in the string once the box begins to move?
3) A 300 g block on a 54.0 cm -long string swings in a circle on a horizontal, frictionless table at 60.0 rpm. What is the speed of the block? What is the tension in the string?
Explanation / Answer
Here ,
let the acceleration in vertical direction is a
using second law of motion in vertical direction
m * ay = F -m g
0.6 * ay = 9 - 0.6 * 9.8
ay = 5.2 m/s^2
Now , time taken to rise to 25 m
h = 0.5 ay t^2
25 = 0.5 * 5.2 * t^2
t = 3.1 s
horizontal distance = vx * t
horizontal distance = 3.1 * 4
horizontal distance = 12.4 m
the horizontal distance from the left of loop is 12.4 m