Two billiard balls undergo an elastic collision as shown in the figure below. Ba
ID: 1362600 • Letter: T
Question
Two billiard balls undergo an elastic collision as shown in the figure below. Ball 1 is initially traveling along x with a speed of 18 m/s, and ball 2 is at rest. After the collision, ball 1 moves away with a speed of 9.0 m/s at an angle ? = 60°. (For the following questions, assume the mass of ball 1 is equal to the mass of ball 2.)
(a) Find the speed of ball 2 after the collision.
(b) What angle does the final velocity of ball 2 make with the x axis?
_____________° counterclockwise from the +x axis
Explanation / Answer
given,
initial velocity of ball 1 = 18 m/s
initial velocity of ball 2 = 0 m/s
final velocity of ball 1 = 9 m/s at 60 degree
by conservation of momentum
initial horizontal momentum = final horizontal momentum
m * 18 + 0 = m * 9 * cos(60) + m * v_x
v_x = 13.5 m/s
initial vertical momentum = final vertical momentum
0 + 0 = m * 9 * sin(60) + m * v_y
v_y = -7.79 m/s
resultant speed = sqrt(13.5^2 + 7.79^2)
speed of ball 2 after collision = 15.586 m/s
angle = 360 - tan^-1(7.79 / 13.5)
angle = 330.01 degree counterclockwise from +x axis