Question
work shown would be much appreciated
2. (2 pes) When light moves from one material to another it may refracs or bend. This wil happen if the speed of light in the two materials is difTerent. The speed of light is related to the index of refraction, n (see Section 26.1 for details). Presume thatl the index of refeaction of material 1 is 1.00, the index of refraction of material 2 is 1.50, and the angle of the ray in material 1, 0. is 30 Using Sneil's Law (see equation 262 in the textbook) calculate the angle of the ray in material 2, 8s
Explanation / Answer
Accordingly from snells law na Sin A = nb sin B
here na = 1
nb = 1.5
A = 30 deg
B = ?
so
sin B = 1 * sin 30/1.5
sinB = 0.334
B = theta 2 = 19.47 deg ------<<<<<<<<<<<<<Answer