Two blobs of clay collide in mid-air: Immediately before the collision: Blob 1 h
ID: 1363087 • Letter: T
Question
Two blobs of clay collide in mid-air: Immediately before the collision: Blob 1 had a mass of 0.2 kg and a velocity of: v1 rightarrow = (2m/s)x + (-2m/s)y Blob 2 had a mass of 0.3 kg and a velocity of: v2 rightarrow = (-1 m/s)x + (2m/s)y Immediately after the collision: Most of the clay combines into a 0.4 kg piece with a velocity of: vL rightarrow = (0.5 m / s)x + (0.5 m/s)y A second smaller piece breaks off in the collision. What is the mass and velocity of this breakaway piece of clay immediately after the collision?Explanation / Answer
using momentum conservation,
m1v1 + m2v2 = ML * vL + mv
0.2 ( 2i - 2j) + 0.3(-1i + 2j) = 0.4(0.5i + 0.5j) + (0.5-0.4)v
0.1v = -0.1i + 0 j
v = -1i + 0j m/s Or -1 x + 0 y .......Ans