Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Paste the link below into your url to see the image! C:\\Users\ ikki.deering\\Do

ID: 1364497 • Letter: P

Question

Paste the link below into your url to see the image!

C:Users ikki.deeringDownloadsFullSizeRender (1).jpg

A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of 365 kg. By using a lever arm (a piece of metal rod) and a fulcrum (or pivot point) the homeowner will have a better chance of moving the rock. The homeowner places the fulcrum d = 0.244 m from the rock so that one end of the rod fits under the rock's center of weight.

If the homeowner can apply a maximum force of 703 N at the other end of the rod, what is the minimum total length L of the rod required to move the rock? Assume that the rod is massless and nearly horizontal so that the weight of the rock and homeowner's force are both essentially vertical.

Explanation / Answer

suppose length of rod is L and distance of person from pivot point = L - d

now balancing moment ( r x F) about the pivot point,

(0.244 x 365 x 9.81 ) - ( (L - 0.244) x 703) = 0

L - 0.244 = 1.24

L = 1.49 m