Please SHow work, Step by step no shortcuts. 1. A golf ball of mass 0.045 kg is
ID: 1364923 • Letter: P
Question
Please SHow work, Step by step no shortcuts.
1. A golf ball of mass 0.045 kg is hit off the tee at a speed of 34 m/s . The golf club was in contact with the ball for 3.90×103 s .
PART A : Find the impulse imparted to the golf ball
PART B: Find the average force exerted on the ball by the golf club.
2. A tennis ball of mass m = 0.076 kg and speed
v = 21 m/s strikes a wall at a 45 Degrees angle and rebounds with the same speed at 45 degrees.
Part A; What is the magnitude of the impulse given to the ball?
3. A 0.400-kg ice puck, moving east with a speed of 5.22 m/s , has a head-on collision with a 0.990-kg puck initially at rest. Assume that the collision is perfectly elastic.
PART A: What is the speed of the 0.400-kg puck after the collision?
PART B: What ise the speed of the 0.990-kg puck after the collision?
4. Two billiard balls of equal mass undergo a perfectly elastic head-on collision.
PART A: If one ball's initial speed was 2.50 m/s , and the other's was 3.10 m/s in the opposite direction, what will be their speeds after the collision?
5. A gun fires a bullet vertically into a 1.40-kg block of wood at rest on a thin horizontal sheet.
PART A: If the bullet has a mass of 24.2 g and a speed of 230 m/s , how high will the block rise into the air after the bullet becomes embedded in it?
Explanation / Answer
part 1 )
Impulse = change in momentum
Impulse = 0.045 * 34 = 1.53 kg . m/s
Impulse = F.t
F = Impulse /t = 392 N
part 2 )
change in the momentum in x direction = -2mvcostheta
change in the momentum in y direction = 0
Impulse = -2mvcos45 = 2.257
part 3 )
by elastic collision formula
a ) v1' = v1*(m1-m2)/(m1+m2) = -10.3356 m/s
b ) v2' = 2m1*v1/(m1+m2) = 3 m/s
part 4 )
v1f = v1*(m1-m2)/(m1+m2) + 2m2*v2i/(m1+m2)
v1f = v2i = -3.10 m/s
v2f = 2m1*v1/(m1+m2) + v2i(m2-m1)/(m1+m2)
v2f = v1i
v2f = 2.50 m/s
part 5 )
after embedded veloity of (bullet + block )
m1v1 + m2v2 = (m1 + m2) v
24.2 x 10^-3 x 230 = 1.4242 v
v = 3.908
h = v^2/2g
h = 0.779 m