In a certain calorimetric experiment designed to measure the specific heat capac
ID: 1367663 • Letter: I
Question
In a certain calorimetric experiment designed to measure the specific heat capacity of copper, 0.1 kg of the metal at 100 C is immersed in 2 × 104 m3 of water at 15 C, and both water and copper are contained in a thermally insulated vessel of negligible thermal capacity. After the copper and water have reached thermal equilibrium, the temperature is 18.8 C. If the heat capacities of copper and water are essentially constant over the range of temperatures concerned, what is the specific heat capacity of copper? Does this experiment measure cP or cV ? Would there be much difference between these quantities for copper under the conditions of the experiment? Be quantitative - look up the thermal expansion coefficient of copper
Explanation / Answer
volume of water = 2*10^-4 m^3
desnity of water= 1000 Kg/m^3
mass of water = density * volume
= 1000 * 2*10^-4
=0.2 Kg
Spcific heat capacity od water = 4180 J/ KgoC
use:
Heat lost by copper = heat gained by water
0.1*C*(100-18.8) = 0.2*4180*(18.8 - 15)
C= 391 J/kgoC
Answer: 391 J/kgoC
It is CV , since pressire is not constant
Cp and CV will not change much for solid