A 2.0 kg block is hung from a vertical spring and stretches 20.0 cm. Then it is
ID: 1367941 • Letter: A
Question
A 2.0 kg block is hung from a vertical spring and stretches 20.0 cm. Then it is pulled 3cm further, what is this frequency, period, max velocity, and angular velocity? A 2.0 kg block is hung from a vertical spring and stretches 20.0 cm. Then it is pulled 3cm further, what is this frequency, period, max velocity, and angular velocity? A 2.0 kg block is hung from a vertical spring and stretches 20.0 cm. Then it is pulled 3cm further, what is this frequency, period, max velocity, and angular velocity?Explanation / Answer
spring constant k=mg/x=2*10/0.2=100 N/m
angular velocity w=sqrt(k/m)=sqrt(100/2)=7.07 rad/sec
frequency f=w/2*pi=7.07/2*3.14=1.126 Hz
time period T=1/f=0.89 sec
maximim velocity v max=Aw
here amplitudeA=0.23 m
vmax=0.23*7.07=1.626 m/sec