Need help with this problem......question 1. Solve all problems using any resour
ID: 1368720 • Letter: N
Question
Need help with this problem......question 1.
Solve all problems using any resources you wish. Given m_1, m-2, m_3, theta and mu_k(same for m_2 and m_3) find the equation of motion of the system shown: Using m_1 = 10.0kg.m_2 = 5.00kg.m_3 = 3.00 kg, theta = 25.0 degree and mu_k = 0.200 find the tension in both ropes. Block A weighs 1.20 N and block B weighs 3.60 N. The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.300. Find the magnitude of the force. F, necessary to drag block B to the left at a constant speed (a) if A rests on B and (b) if A held at rest by a string. Find the friction force on block A in case (a) and case (b). A lunatic with mass 70.0 kg who thinks he is Robin Hood tryingExplanation / Answer
let the acceleration of the system be a
motion equation of m1
m1 * g - T1 = m1 *a
motion equation of m2
T1 - mu_k * m2 * g - T2 = m2 * a
motion equation of m3
T2 - mu_k * m3 * g * cos(25) - m3 * g * sin(25) = m3 * a
putting the values
10 * 9.8 - T1 = 10 * a
T1 - 0.2 * 5 * 9.8 - T2 = 5 * a
T2 - 0.2 * 3 * 9.8 * cos(25) - 3 * 9.8 * sin(25) = 3 * a
on solving we'll get
T1 = 58.863 N
T2 = 29.495 N