You walk into your home and decide to turn on the fan to cool down. After 3.5 s,
ID: 1369007 • Letter: Y
Question
You walk into your home and decide to turn on the fan to cool down. After 3.5 s, it reaches a max speed where each blade of length l = 10in makes a complete rotation every 0.5s. Calculate the average angular acceleration of an individual blade from rest to max speed. Answer in SI units You walk into your home and decide to turn on the fan to cool down. After 3.5 s, it reaches a max speed where each blade of length l = 10in makes a complete rotation every 0.5s. Calculate the average angular acceleration of an individual blade from rest to max speed. Answer in SI units You walk into your home and decide to turn on the fan to cool down. After 3.5 s, it reaches a max speed where each blade of length l = 10in makes a complete rotation every 0.5s. Calculate the average angular acceleration of an individual blade from rest to max speed. Answer in SI unitsExplanation / Answer
radius r = 10in = 0.254 m
angular velocity W = 2piR/t
W = (2*3.14 * 0.254/0.5)
W = 3.19 rad/s
angular accleration A = angular velocity /time
A = W/t = 3.19/3.5 = 0.911 rad/s^2