Question
Consider the ballistic pendulum shown in the figure below. A bullet of mass m = 8.9 g is traveling with a speed of v immediately before coming into contact with a block of mass M = 4.8 kg. After the bullet is lodged in block the bullet-block system swings upward to a max height of h = 5.9 cm. (a) For the bullet-block collision, is the total linear momentum of the bullet-block system conserved? [Yes][No] (b) For the bullet-block collision, is the total kinetic energy of the bullet-block system conserved? [Yes][No] (c) What is the speed of the bullet-block system (vm+M) after the collision? (d) What is the speed of the bullet (v) before it collides with the block?
Explanation / Answer
The current uploaded picture is invisible..Please upload another picture and send it thruough the server so that we could give you the anser to yours question..........Thanks a lot