A very long solenoid with a circular cross section and radius r 1 = 2.20 cm with
ID: 1373107 • Letter: A
Question
A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 2.20 cm with ns= 230 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 4.60 cm and Nc= 46 turns.
If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 1.30 A over a time interval of 40.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?
A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 2.20 cm with ns= 230 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 4.60 cm and Nc= 46 turns. If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 1.30 A over a time interval of 40.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?Explanation / Answer
)M=Nc*n*m