I just need part c please!! Thank you. A transformer is made by wrapping a solen
ID: 1373632 • Letter: I
Question
I just need part c please!! Thank you.
A transformer is made by wrapping a solenoid around a second solenoid as shown in the figure. Assume that the long solenoid has a length of L1 = 11.0 cm, radius of R1 = 1.0 cm and is made up of 6100 turns. the short solenoid has a length of L2 = 7.0 cm, radius of R2 = 4.0 cm and is made up of 520 turns. A current I2 = 0.4 A flows in the short solenoid in the direction shown by the arrow. a) What is in Teslas the magnitude of the magnetic field produced inside the short solenoid? b) What would be in Webers the magnetic flux in one loop of the long solenoid due to the magnetic field generated by the short solenoid? c) What would be in volts the magnitude of the induced voltage in the long solenoid if the direction of the current in the short solenoid is flipped in 0.02 seconds? d) What is the direction of flow of the induced current (think of the direction relative to R, I for instance, is flowing to the right)? left right e) What if we subject the short solenoid to an alternating voltage of 4.0 V, what would be in volts, the induced voltage in the long solenoid?Explanation / Answer
Here , for the solenoid ,
induced EMF = change in flux / time
as the current is flipped in the outer solenoid ,
induced EMF = (1.173 *10^-6 - (- 1.173 *10^-6))/.02
induced EMF = 1.173 *10^-4 V
the induced EMF in the long solenoid is 1.173 *10^-4 V