If the hanging mass in problem 3 is 26 kg, what is the minimum value of L (to th
ID: 1374461 • Letter: I
Question
If the hanging mass in problem 3 is 26 kg, what is the minimum value of L (to the nearest hundredth of a meter) for which the arrangement will be stable?
In problem 3, if L = 1.52 meters, what is the maximum value (to the nearest gram) of the hanging mass, m, for which the arrangement will be stable?
If the hanging mass in problem 3 is 26 kg, what is the minimum value of L (to the nearest hundredth of a meter) for which the arrangement will be stable? In problem 3, if L = 1.52 meters, what is the maximum value (to the nearest gram) of the hanging mass, m, for which the arrangement will be stable?Explanation / Answer
Part A)
At the minimum stability, F1 will go to zero. F2 will be the pivot point and we can solve with the sum of torques
(Mg)(L-1) = mg(2-L) g cancels
100L - 100 = 52 - 26L
126L = 152
L = 1.21 m
Part B)
Same idea here
100(1.52-1) = m(2-1.52)
52 = .48m
m = 108.333 kg (That is 108333 grams)