A very long solenoid with a circular cross section and radius r 1 = 3.00 cm with
ID: 1375679 • Letter: A
Question
A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 3.00 cm with ns= 240 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 3.60 cm and Nc= 41 turns.
a) If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.80 A over a time interval of 87.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?
b)What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?
A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 3.00 cm with ns= 240 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 3.60 cm and Nc= 41 turns. a) If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.80 A over a time interval of 87.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing? b)What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?Explanation / Answer
N = 240 turns/cm = 24000 turns/m
b) mutual inductance M = Nc*N*uo*pir1^2 H
M = 41*24000*4pix10^-7*pi*(3x10^-2)^2
M = 3.496x10^-3 H
a) E = M*Is/(70*10^-3)
E = 3.496x10^-3*2.8 / (87x10^-3)
E = 0.1125 V