Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 10.40 Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light b

ID: 1375928 • Letter: P

Question

Problem 10.40

Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.05m long. One person lifts at one end with a force of 405N , and the other lifts at the opposite end with a force of 605N .

Part A

What is the weight of the motor?

Part B

Where along the board is its center of gravity located?

Problem 10.40

Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.05m long. One person lifts at one end with a force of 405N , and the other lifts at the opposite end with a force of 605N .

Part A

What is the weight of the motor?

Part B

Where along the board is its center of gravity located?

Explanation / Answer

appy Sum of all the forces along Y axis is Zero

forces on to ends ( F1 and F2) acts upwards while force at centre (due to weigth) in downward direction

sp

F1 - W   +F2 =

W = F1+F2

W = 405 + 605

W = 1010 N -----------------<<<<<<<<<<<<<<<Answer to part A

---------------------------------


let x be the location of CG

so

use net torque T = 0

T1x1 = T2 (Y-x)

405 x = 605( 2.05-x)

405 x = 1240.25 - 605x

1010 x = 1240.25

x = 1.22 m ---------------------<<<<<<<<<<Answer to part B