Liz has a cubic crystal of a mineral. It has a mass of 110.0 g. To identify the
ID: 1376447 • Letter: L
Question
Liz has a cubic crystal of a mineral. It has a mass of 110.0 g. To identify the unknown mineral, Liz needs to find its density. Liz placed the mineral into a graduated cylinder (left picture) which has 30 mL of water. The graduated cylinder on the right shows what happened when the mineral was placed into the water. What is the density of the unknown mineral?
Liz has a cubic crystal of a mineral. It has a mass of 110.0 g. To identify the unknown mineral, Liz needs to find its density. Liz placed the mineral into a graduated cylinder (left picture) which has 30 mL of water. The graduated cylinder on the right shows what happened when the mineral was placed into the water. What is the density of the unknown mineral?Explanation / Answer
density = mass/volume = 110*10-3/25*10-3
= 4.4 kg/L = 4.4 / 0.001 Kg/m3 = 4400 kg/m3