Question
(a) horizontally toward the south
(b) horizontally toward the west
magnitude N direction ---Select--- north south east west at ? measured below the horizontal At a site where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.59 gauss (where 1 gauss = 1.00 multiply.gif 10-4 T) and points to the north, 68° below the horizontal, a high-voltage power line 194 m in length carries a current of 120 A. Determine the magnitude and direction of the magnetic force exerted on this wire, if the orientation of the wire and hence the current is as follows. (a) horizontally toward the south magnitude N direction ---Select--- north south east west at ° measured below the horizontal (b) horizontally toward the west magnitude N direction ---Select--- north south east west at ° measured below the horizontal
Explanation / Answer
a)force=I*L*B*sin(theta)
where I=current
L=length of the wire
B=magnetic field strength
theta=angle between direction of current and magnetic field
a)theta=180-68=112 degrees
force=1.2735 N
b) theta=90+68=158 degrees
force=0.51453 N