Consider the system in the figure below, in which the loop diameter d = 5.00 mm
ID: 1376920 • Letter: C
Question
Consider the system in the figure below, in which the loop diameter d = 5.00 mm and the current in the straight wire is 8.50 A.
(a) What is the magnitude of the torque on the current loop?
______ N
Explanation / Answer
Given
Diameter of loop = 5 mm = 0.005 m
current through straight wire = 8.5 A
Magnetic moment : ?= I A = 0.2[?(2.5x10-