A point charge of mass 0.215 kg , and net charge +0.350 muC , hangs at rest at t
ID: 1378150 • Letter: A
Question
A point charge of mass 0.215 kg , and net charge +0.350 muC , hangs at rest at the end of an insulating cord above a large sheet of charge. The horizontal sheet of fixed uniform charge creates a uniform vertical electric field in the vicinity of the point charge. The tension in the cord is measured to be 5.42 N. Part A Determine the direction of the electric field due to the sheet of charge (see (Figure 1)). downward upward Part B Calculate the magnitude of the electric field due to the sheet of charge. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. E =Explanation / Answer
Here ,
force of gravity , Fg = 0.215 * 9.8
Fg = 2.11 N
A)
as the force in Tension is greater than 2.11 N
the electric force is Downwards.
NOw,
Fe + Fg = T
Fe = 5.42 - 2.11
Fe = 3.313 N
Now, as Fe = q*E
3.313 = 0.35 *10^-6 * E
E = 9.466 *10^6 N/c
the electric field is 9.466 *10^6 N/c