A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits
ID: 1379741 • Letter: A
Question
A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits are equally spaced and have the same width. The intensity pattern in the figure is observed when light from a laser passes through the slits, illuminating them uniformly. The screen is perpendicular to the direction of the light. Data: Distance to the screen = 2.35 m, Wavelength of light = 420 nm, Distance between tick marks on the intensity figure = 1.10 What is the spacing between the slits? Calculate the width of the slits. If the slit separation is increased by a factor of 2, what would be the distance between the principal peaks on the screen?Explanation / Answer
First of all you are doing multiple questions then I