Question
The 'breakdown voltage' (where electrical arcing/sparking occurs) of cellular tissue is rather small, approximately 0.2V. How much energy (in kJ/mol/second) must a cell expend to keep the electrical potential at 0.1V for 1 minute (assume the cell is a sphere use a size that is typical for a white blood cell) Defibrilation uses a shock to 'reset' an out-of-rhytfim heartbeat. The voltage is often about 1000V and total energy is 100-200J. How much current is delivered in 5 milliseconds to the heart?
Explanation / Answer
3.
power delivered = P = V * I = 1000 * I
energy delivered = E = P * delta t
E = 1000 * I * 5 * 10^(-3)
for E = 100 J
100 = 1000 * I * 5 * 10^(-3)
I = 20 A
for E = 200 J
I = 40 A
current is from 20 A to 40 A
2. : something is missing in part 2 please update