Question
Part B.
marks Window Help spring 2016 PHYs 1111 /1113. Sections A/BB eE HW 12(CH-101 Problem 10.12 Problem 10.12 Alight rose is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.395m The wheel rotates in frictionless bearings about a stationary horizontal axis, as shown in the figure (Eigure 1) The free end of the rope is tied to a suitcase with a mass of 17.5kg The suitcase is released from rest at a height of 400m above the ground. The suitcase has a speed of 4.00m/s when it reaches the ground Figure 1 Bot a session masteringphysics.com Part A Calculate the angular velocity of the wheel w 10.1 rad/s My Answers Give Up correct Part B calculate the moment ofinoria of the wheel Give up
Explanation / Answer
w*r = V ;
w= 4 / (0.395) = 10.1265 rad/s ;
now apply WORK ENERGY
Loss in potential energy of suitecase= kinetic energies of disk and suitecase ;
mgh = Iw + 0.5*mv^2 ;
17.5*9.81*4 = I*10.126 + 0.5*17.5*4^2 ;
I = 53.99 kg.m^2