The question is... A cylindrical tube that is 1.70 m long and has a radius of 15
ID: 1384481 • Letter: T
Question
The question is...
A cylindrical tube that is 1.70 m long and has a radius of 150 mm is filled with water. It is oriented with its long central axis vertical, and it is open to the air at the upper end. A hole 80.0 mm in radius is drilled in the bottom, and the water is allowed to drain out. When the water level is half the height of the tube what is the speed of the water exiting though the hole? Express your answer to two significant digits and include the appropriate units. When the water level is half the height of the tube what is the speed of the water exiting though the hole? Express your answer to two significant digits and include the appropriate units.Explanation / Answer
By continuity equation,
v1 r1^2 = v2 r2^2
As
v2 = 4.3 m/s
r1 = 150 mm
r2 = 80 mm
Then
v1 = 1.2 m/s [ANSWER]