The combination of an applied force and frictional force produces a constant tot
ID: 1385412 • Letter: T
Question
The combination of an applied force and frictional force produces a constant total torque of 34.2 Nm on a wheel rotating about a fixed axis. The applied force acts for 6.3s during which time, the angular speed of the wheel increases for 1.60 rad/s to 12.20 rad/s. The applied force is then removed. The wheel comes to rest in 66.4s
a.) what is the rad/s^2 the angular acceleration of the wheel before the applied force is removed?
b.) what is in kg m^2 the moment of interia of the wheel?
c.) what is in rad/s^2 the angular acceleration of the wheel after the applied force is removed?
d.) what is in N m the torque due to friction (after the force is removed)?
Explanation / Answer
Part A)
Apply wf = wo + (alpha)t
12.2 = 1.6 + (alpha)(6.3)
alpha = 1.68 rad/s2
Part B)
Torque = I(alpha)
34.2 = I(1.68)
I = 20.3 kg m2
Part C)
wf = wo + (alpha)t)
0 = 12.2 + (alpha)(66.4)
alpha = -.184 rad/s2 (Negative since its slowing down)
Part D)
Torque = I(alpha)
Torque = (20.3)(.184)
Torque = 3.73 Nm (Your answer key may want that as a negative)