Physics.... session masteringphysics.com Spring 2015, PHYS 1111 1113, Sections A
ID: 1385947 • Letter: P
Question
Physics....
Explanation / Answer
apply the principle of calorimetrry as
HEat lost by solid = Heat gained by Calorimeter + heat gained by water
change of temp o solid is (100 - 25.9) = 74.1 deg C
change of temp of water = 25.9 - 21 = 4.9 deg C
change of temp of calorimeter = 25.9 -21 = 4.9 deg C
sp heat of calorimert copper = 387 J/.kg C
sp heat of water = 4186 J/kg C
so
so MCDT of solid = mcDT of water + mcDT of calorimeter
88.5 * c * 74.1 = (0.155 * 387 * 4.9) + (0.2* 4186 * 4.9)
c = sp heat of solid = 4396.2065/(88.5 * 74.1)
c = 0.67 J/kg C--------------------<<<<<<<<Answer