Please help me with part D quick!!! Need fast A baseball is thrown from a height
ID: 1387355 • Letter: P
Question
Please help me with part D quick!!! Need fast
A baseball is thrown from a height of 7 feet with an initial velocity of 96 ft/sec at an angle of 17' with the horizontal. Write the parametric equations of motions. Estimate how long the ball was in the air. Estimate the maximum height of the ball. Estimate how far the ball was thrown. The vertical component of the velocity is given by vy = 96*sin17= 28.068 ft/s h'(t)=-32t+28.068 The initial height is 7ft, h(t)=-16t2+28.068t+7 When the ball lands on ground then h(t)=7. h(t)=-16t2+28.068t+7=7 - 16t2+28.068t+7=716t2=28.068t t=0 or t=1.75425 The ball is in air for 1.754S. Since the height function is quadratic, its maximum occurs at the one time when h'(t) = h'(t)=-32t+28.068=0 32t=28.068 t=0.877s Now h(t) when t=0.877s is given by, h(t)=-16t2+28.068t+7 =-16*(0.877)2+28.068*0.877+7 h(t) =19.309 ftExplanation / Answer
AS the time in part B is t = 1.754 s
Velocity in horizontal direction is Vx = 96 * Cos(17) = 91.81 ft/sec
Since there is no acceleration in horizontal direction, Vx will remain constant.
So, Distance in horizontal direction travelled by ball = 91.81 * t = 91.81 * 1.754 =191.03 ft <-----ans