A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM on a horizonta
ID: 1388211 • Letter: A
Question
A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM on a horizontal, frictionless surface. When the amplitude of the motion is 0.090m , it takes the block 2.64sto travel from x= 0.090m to x= -0.090m .
Part A
If the amplitude is doubled, to 0.180m , how long does it take the block to travel from x= 0.180m to x= -0.180m ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the amplitude is doubled, to 0.180m , how long does it take the block to travel from x= 0.090m to x= -0.090m ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) Time period is T = 2*pi*sqrt(m/K)
here K is the spring constant
and m is the attached mass
time period does not depend upon the Amplitude
so the answer for part A) is if amplitude is doubled also ,the time taken from x = 0.18 m to x = -0.18 m is 2.64 S
B) here the amplitude is 0.18m
so the time taken fro -A/2 to +A/2 is (2*2.64)/3 = 1.76 S