I need someone to answer this with clear steps. The figure below show a wood cyl
ID: 1389967 • Letter: I
Question
I need someone to answer this with clear steps. The figure below show a wood cylinder of mass m = 322 g and length L = 12.7 cm. With N=15 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the Wire coil contains the axis of the cylinder. What is the least current 1 through the coil that will prevent the cylinder from rolling down a plane incline at an angle theta = 35 degree to the horizontal, in the presence of a magnetic field of magnitude B = 460 mT. if the plane of the coil is parallel to the incline plane?Explanation / Answer
In this problem, the torque due to gravity is balanced by the magnetic torque. The magnetic torque is given by
T = mu B sin theta
= N i A B sin theta = N i L d sin theta
T = r F sin theta
= d/2 m g sin theta
N i L d sin theta = d/2 m g sin theta
i = m g / (2 N L B)
= (0.322 * 9.8) / ( 2 * 15 * 0.127 * 0.46 )
i = 1.8 A