A string 3m long and fixed at both ends is vibrating in its third harmonic. The
ID: 1391694 • Letter: A
Question
A string 3m long and fixed at both ends is vibrating in its third harmonic. The maximum displacement of any point on the string is 4mm. The speed of transverse waves on this string is 50 m/s. a. What is the wavelength of this wave? b. What is the frequency of this wave? A string 3m long and fixed at both ends is vibrating in its third harmonic. The maximum displacement of any point on the string is 4mm. The speed of transverse waves on this string is 50 m/s. a. What is the wavelength of this wave? b. What is the frequency of this wave?Explanation / Answer
frequency f=(n/2L)*v
for third harmonic frequency f=(3/2L)*v
f=(3/2*3)*50
=25 Hz
and
a)
wave length,lambda=v/f
=50/25
=2 m
b)
frequency f=25 Hz