Question
A linearly polarized microwave of wavelength 1.61 cm is directed along the positive x axis. The electric field vector has a maximum value of 1.71 V/m and vibrated in the xy plane. Assume that the magnetic field component of the wave can be written in the form B = Bmax sin (kx - omega t) Find Bmax 570 nT Find k 300.25 m-1 Find omega. 1017e11 s-1 Determine in which plane the magnetic field vector vibrates. Caluclate the average value of the Poynthing vector for this wave. Smax = 1/2(Em(B/mu))) W/m2 If this wave were directed at normal incidence into a perfectly reflecting sheet, with radiation pressure would it exert? What acceleration would be imparted to a 495-9 sheet (perfectly reflecting and at normal incidence) with dimensions 1.00 m times 0.750m?
Explanation / Answer
Sav = (Em*Bm)/(2*uo) <-------answer
Savg = (171*570)/(2*4*3.1*10^-7) = 39302419354.838707
Sav = power/area
power = sav*area
F*c = Sav*area
Pressure = F/area = Sav/c = 131.01 nPa <---------answer
Force = P*Area
Area = 1*0.75 = 0.75 m^2
acceleration = Force/mass
a = P*A/m = (131.01*0.75)/0.495
a = 198.5 nm/s^2 <---------answer