In the figure below, assume that the pulleys are massless and frictionless.The m
ID: 1394357 • Letter: I
Question
In the figure below, assume that the pulleys are massless and frictionless.The masses of the blocks are Ma=3.00 kg, Mb=5.00 kg, Mc=1.00 kg, and there is friction between the horizontal plane and Mb, (?k?0). Mb is observed to travel at a constant velocity.
??? Part C ???Mass Mc is now decreased by 0.60 kg. Calculate the magnitude of the acceleration of Mb.
In the figure below, assume that the pulleys are massless and frictionless, Mb Ty Mc The masses of the blocks are Ma=3.00 kg, Mb=5.00 kg, Mc=1.00 kg, and there is friction between the horizontal plane and Mb, 0). Mb is observed to travel at a constant velocity Equal to: Tx is.... Tz Greater than: Ty is. Tx Equal to: Tw is Ma* False: Mb is moving to the left False: Mc accelerates upward Equal to: The magnitude of the total force on Mb is 0 False: Ni is moving to the left You are correct. Your receipt no. is 151-5345 2 Previous Tries Calculate the coefficient of kinetic friction between Mb and the horizontal surface 4.00x10-1 You are correct. Your receipt no. is 151-1726 Previous Tries Mass Mc is now decreased by 0.60 kg. Calculate the magnitude of the acceleration of Mb. 3.27m/s 2 Submit Answer Incorrect. Tries 6/12 Previous TriesExplanation / Answer
Solution:
The coeffificient of friction = uk = 0.4
a = [( Ma - Mc) g - Mbg uk ] / [(Ma + Mb +Mc)]
when Ma is now decreased by 0.6, the mass of Mc = 1-0.6 = 0.4 kg
Ma= 3kg ; Mb = 5 kg
a = [ ( 3 - 0.4 ) (9.8) - 5 *9.8 * 0.4 ] / (3 + 5 + 0.4 )
= (25.48 - 49*0.4 ) / 8.4
= 5.4 / 8.4
= 0.64 m/s^2 = acceleration of Mb towards the right .