Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small cube (m=0.650 kg) is at a height of 333 cm up a frictionless track which

ID: 1398205 • Letter: A

Question

A small cube (m=0.650 kg) is at a height of 333 cm up a frictionless track which has a loop of radius, R = 43.29 cm at the bottom. The cube starts from rest and slides freely down the ramp and around the loop. Find the speed of the block when it is at the top of the loop.

A uniform solid cylinder (m=0.650 kg, of small radius) is at the top of a similar ramp, which has friction. The cylinder starts from rest and rolls down the ramp without sliding and goes around the loop. Find the speed of the cylinder at the top of the loop.

Explanation / Answer

For the cube:

PE = KE

PE = mgh

KE = 0.5mv2

(9.8)(3.33)=0.5v2

v=8.08m/s

(8.082 - v22)0.5 = (3.33-0.4329)(9.8)

v2 = 2.92m/s

for the cylinder:

gh = 0.5mv2 + 0.5Iw2

for solid cylinder:

I = 0.5mr2

w = v/r

KEr = 0.5(0.5mr2)(v/r)2

= 0.25mv2

(9.8)(3.33) = 0.5(v12) + 0.25(v12)

v1 =6.60m/s

0.75(6.60)2 - 0.75v22 = 9.8(3.33-.4329)

v2 = 2.39m/s