Part 1 Part A A radio receiver can detect signals with electric field amplitudes
ID: 1398337 • Letter: P
Question
Part 1
Part A
A radio receiver can detect signals with electric field amplitudes as small as 350 V/m .
What is the intensity of the smallest detectable signal?
Answer is NOT 5.423E-19
Part 2
A typical helium-neon laser found in supermarket checkout scanners emits 633-nm-wavelength light in a1.0-mm-diameter beam with a power of 1.3 mW .
Part A
What is the amplitude of the oscillating electric field in the laser beam?
Answer is NOT 1.934E7 V/m
Part B
What is the amplitude of the oscillating magnetic field in the laser beam?
Answer is NOT .0645 T
Explanation / Answer
here,
amplitude of signals ,
Em = 350 *10^-6 V/m
Em = 3.50 *10^-4 V/m
the intensity of the signal = 0.5 * Em^2/( c*u0)
intensity of the signal = 0.5 * 3.50 *10^-4 ^2 /( 3 *10^8 * u0)
intensity of the signal = 1.624 *10^-10 W/m^2
the intensity of the signal is 1.624 *10^-10 W/m^2