Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Inelastic Collisio 5 m/s m, m, -Ls. 1. A moving object (2.0kg) collides with an

ID: 1399288 • Letter: I

Question

Inelastic Collisio 5 m/s m, m, -Ls. 1. A moving object (2.0kg) collides with an object (5.0kg) at rest, as shown above a. Calculate the initial momentum for each mass and combined, respectively, prior to colliding b. Calculate the initial kinetic energy for each mass and combined, respectively, prior to the collision. c. Determine the final velocity for the 2-object system. d. Calculate Ap and AKE for each mass. e. What of KE was lost due to this collision? Inelastic Collision 2 m/s 5 m/s 2. A fast moving object (5.0kg) collides with a slower moving object (2.0kg), see above. a. Calculate the initial momentum for each mass and combined, respectively, prior to colliding b. Calculate the initial kinetic energy for each mass and combined, respectively, prior to the collision. c. Determine the final velocity for the 2-object system. d. Calculate Ap and AKE for each mass. e. What of KE was lost due to this collision?

Explanation / Answer

1.

m1 = 2 kg

V1i = initial velocity of m1 = 5 m/s

m2 = 5 kg

V2i = initial velocity of m2 = 0 m/s

initial momentum of m1 = m1 v1i = 2 x 5 = 10 kg m/s

initial momentum of m2 = m2 v2i = 5 x 0 = 0 kg m/s

Comibined initial momentum = 10 + 0 = 10 kgm/s

b)

initial KE of m1 = KE1i = (0.5) m1 V1i2 = (0.5) (2) (5)2 = 25 J

initial KE of m2 = KE2i = (0.5) m2 V2i2 = (0.5) (5) (0)2 = 0 J

Total initial KE = 25 J

c)

Using conservation of momentum :

m1 V1i + m2 V2i = (m1 + m2) Vf

(2) (5) + (5) (0) = (2 + 5) Vf

Vf = 1.43 m/s

d)

final momentum of m1 = m1 Vf = 2 x 1.43 = 2.86 kgm/s

final momentum of m2 = m2 Vf = 5 x 1.43 = 7.15 kgm/s

Change in momentum of m1 = 2.86 - 10 = - 7.14 kgm/s

Change in momentum of m2 = 7.15 - 0 = 7.15 kgm/s