Question
the volume question
While a gas does 2103 of work on its surroundings, 8503 of heat is added to the gas, what is the change in the internal ener gy -2 points GlEP4 10 E 14 The volume of an ideal gas is increased from 1 m3 to 3 m, while maintaining a constant pressure of 1000 Pa (1 Pa 1 N/m (a) How much work is done by the gas in this expansion? 3 (b) If no heat has been added, what is the change in the internal energy of the gas? C increase 2 points GIEP4 10E 17 work of 780 3 is done by stirring an insulated beaker containing 120 g of water (a) What is the change in the internal energy of the system?
Explanation / Answer
a) work done W = P(V2-V1)
P = 1000Pa
V2= 3 m3
V1 = 1m3
W = 1000(3-1) = 2000J
b) work is done by the system at the expense of internal energy so the internal energy would decrease