Question A window with area 1.6 m2 is made from a single pane of 3.0 mm thick gl
ID: 1400890 • Letter: Q
Question
Question
A window with area 1.6 m2 is made from a single pane of 3.0 mm thick glass.(Figure 1)
Part A
If it's 20 C colder outdoors than inside, what's the heat-flow rate through the window?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
ANSWER 8500 WATTS
Part B
Repeat for a double-pane window made from the same glass, with a 2.0 mm air gap between the panes.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
I have 350 W and 8533.33 for part B and it says its thge wrong answer
Explanation / Answer
given,
area of the window = 1.6 m^2
thickness of the pane = 3 mm
temperature difference = 20 degree celcius
rate of heat flow = thermal conductivity of glass * area * change in temprature / thickness
thermal conductivity = 0.8 W / m K
rate of heat flow = 0.8 * 1.6 * 20 / (3 * 10^-3)
rate of heat flow = 8533.33 W