Question
problem 19
19) (10 points ) A computer monitor uses 1.6020 A of current when it is plugged into a 120.0 V outlet. The monitor is never turned off. What is the energy usage (in joules) per year and theyerly cos of operating the monit ihcity ar and the yearly cost of operating the monitor if the cost of electricity is 8.020 ¢ per kWh? 20) (10 points) A tungsten wire, has a diameter of 0.152 mm and a length 75.6 m. When 122 volts are applied across the ends of the wire, a current I flows through the wire. Neglecting any thermal expansion of he wire, ip - 5.62 x t0'2.m] calculate (i) the resistance R of the wire and (i) the current I through it?
Explanation / Answer
given,
current = 1.602 A
voltage = 120 V
power = current * voltage
power = 1.602 * 120
power = 192.24 W
hours in one year = 8765.81 hours
energy = power * time
energy = 192.24 * 8765.81
energy = 1685.1393144 kWh
cost of 1 kWh = 8.020 cents
cost of 1685.1393144 kWh = 1685.1393144 * 8.020
cost of 1685.1393144 kWh = 13514.8173015 cents