Problem 12.19 Copy The portion of string between the bridge and uppe end of the
ID: 1401242 • Letter: P
Question
Problem 12.19 Copy The portion of string between the bridge and uppe end of the fingerboard (the part of the string that is free to vibrate) of a certain musical instrument is 60.0 cm long and has a mass of 2.10g. The string sounds an A4 note (440 Hz) when played. Figure 1 of 1 Finger board 60.0 cm Bridge Part A Where must the player put a finger at what distance a from the bridge to play a D5 note (587 Hz)? (See the figure (Figure 1) Fo both notes, the string vibrates in its fundamental mode. z> 0.45 Cm. Submit My Answers Give U Incorrect, Try Again, 5 attempts remaining Part B Withou etuning, is it possible to play a G4 note (392 Hz on this string? No, it's impossible to play Submit My Answers Give Up CorrectExplanation / Answer
part A )
let the tension in the string is T
Now, for frequency , f = 440 Hz
f = sqrt(T*L/m)/2L
440 = sqrt(T*0.60/.0021)/(2 * 0.60)
solving for T
T = 975.74 N
Now, for frequency , f = 587 Hz
let the length distance from bridge is x
587 = sqrt(975.74*(x)/.0021)/(2 * ( x))
x = 0.337 = 33.7 cm
the distance from the bridge is 33.7 cm