Hey guys, the problem I\'m posting I\'m having a problem with. It involves induc
ID: 1401332 • Letter: H
Question
Hey guys, the problem I'm posting I'm having a problem with. It involves inducing voltage and current. Any feedback would be great, thank you so much!
A circular conducting loop of radius 27.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.500 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 301 . The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.80 in 23.0s.
--
1)Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing. Remember the equation for the induced voltage, when everything is constant except the magnetic field.
--
2) Calculate the magnitude of the current induced in the loop while the field is increasing.
--
3) With the magnetic field held constant at its new value of 1.40 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 9.30 s.
--
Thank you SO much!
Explanation / Answer
1)
here,
B1 = 0.5 T
B2 = 0.5*2.8 = 1.4 T
time taken, t = 23 s
Area of the loop, A = pi*r^2
= pi*0.27^2
= 0.229 m^2
we know, induced emf = A*(B2-B1)/t
= 0.229*(1.4 - 0.5)/23
= 8.96*10^-3 volts
2) induced current = induced emf/R
= 8.96*10^-3/301
= 2.98*10^-5 A
3) induced emf = A*(B1-B2)/t
= 0.229*(1.4 - 0)/9.3
= 0.0345 volts